News 

‘The River’ Walks Away with 10 SAFTAs as Awards Are Held Online

Sending
User Review
0 (0 votes)

[ad_1]

– Popular Mzansi Magic drama The River scooped 10 different awards at the recent South African Film and Television Awards (SAFTAs)

– The awards won The River included Best Actress – Telenovola and Best Supporting Actress – Telenovela

– The awards were held online and hosted by none other than Dineo Ranaka

PAY ATTENTION: Click “See First” under the “Following” tab to see Briefly.co.za News on your News Feed!

The River was the night’s big winner during the recently held SAFTAs.

The prestigious awards were held online and hosted by the vivacious Dineo Ranaka.

Mzansi Magic’s The River walked away with 10 awards including Sindi Dlathu getting Best Actress – Telenovela and Mary-Anne Barlow winning Best Supporting Actress – Telenovela.

READ ALSO: ‘Skeem Saam’ fans praise Marothi for putting side chick in her place

Somizi Mhlongo’s reality TV show, Living The Dream With Somizi, won best docu-reality show.

Last year, Briefly.co.za reported that the show was in it’s fourth season and fans were loving it.

Check out the full list of winners below:

Best Short Film: The Letter Reader

Best Student Film: Moya

Best Achievement in Directing – Telenovela: The River

Best Achievement in Directing – TV Soap: Rhythm City

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela: The River

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap: Getroud met Rugby

Best Achievement In Original Music/Score – Telenovela: Isibaya

Best Achievement in Editing – Telenovela: The River

Best Achievement in Sound – TV Soap/Telenovela: The River

Best Achievement in Cinematography – Telenovela: The River

Best Achievement in Wardrobe – TV Soap/Telenovela: The River

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Soap/Telenovela: The River

Best Achievement in Art Direction – TV Soap/Telenovela: Arendsvlei

Best Actress – Telenovela: Sindi Dlathu – The River

Best Actor – Telenovela: Roberto Kyle – Arendsvl

Best Supporting Actress – Telenovela: Mary-Anne Barlow – The River

Best Supporting Actor – Telenovela: Loyiso MacDonald – The Queen

Best Actress – TV Soap: Denise Newman – Suidooster

Best Actor – TV Soap: Bongile Mantsai – Scandal!

Best Supporting Actress – TV Soap: Kgomotso Christopher – Scandal!

Best Supporting Actor – TV Soap: Mncedisi Shabangu – Rhythm City

Best TV Soap: Rhythm City

Best Telenovela: The River

Best Achievement in Directing – TV Drama: The Republic

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama: The Republic

Best Achievement in Editing – TV Drama: Spreeus

Best Achievement in Sound – TV Drama: The Republic

Best Achievement in Original Music/Score – TV Drama: Spreeus

Best Achievement in Art Direction – TV Drama: Shadow

Best Achievement in Wardrobe – TV Drama: Ifalakhe

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama: Ifalakhe

Best Achievement in Cinematography – TV Drama: The Republic

Best Actress – TV Drama: Florence Masebe – The Republic

Best Actor – TV Drama: Wiseman Mncube – eHostela

Best Supporting Actress – TV Drama: Brenda Ngxoli – iThemba

Best Supporting Actor – TV Drama: Seputla Sebogodi – The Republic

Best TV Drama: The Republic

Best Achievement in Directing – Documentary Feature: Buddha in Africa

Best Achievement in Cinematography – Documentary: The Sound of Masks

Best Achievement in Editing – Documentary: The Fun’s Not Over: The James Phillips Story

Best Achievement in Sound – Documentary Feature: Dying for Gold

Best Documentary Feature: Buddha in Africa

Best Natural History and Environmental Programme: STROOP: Journey into the Rhino Horn War

Discretionary Award – Natural History and Environmental Programme on Innovative Research: Cave Crocs of Gabon

Best Children’s Programme: Words and Numbers Series 9

Best Competition Reality Show: Ultimate Braai Master

Best Structured or Docu-reality Show: Living The Dream With Somizi Season 4

Best International Format Show: Celebrity Game Night S1

Best Factual & Educational Programme: Op Seer Se Spoor

Best Current Affairs Programme: Checkpoint – Work Hazards

Best Variety Show: Mooi

Best Youth Programme: MTV Shuga Down South 2

Best Entertainment Programme: Emo 30 Jaar In Musiek

Best Lifestyle Programme: Elders: Japan

Best Made for TV Movie: Droomman

Best Achievement in Directing – Feature Film: Knuckle City

Best Achievement in Scriptwriting – Feature Film: Fiela se Kind

Best Achievement in Cinematography – Feature Film: Die Verhaal van Racheltjie de Beer

Best Achievement in Sound Design – Feature Film: Die Verhaal van Racheltjie de Beer

Best Achievement in Original Music/Score – Feature Film: Die Verhaal van Racheltjie de Beer

Best Achievement in Editing – Feature Film: Knuckle City

Best Achievement in Production Design – Feature Film: Knuckle City

Best Achievement in Costume Design – Feature Film: Back of the Moon

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – Feature Film: Knuckle City

Best Actress – Feature Film: Clementine Mosimane -Poppie Nongena

Best Actor – Feature Film: Bongile Mantsai – Knuckle City

Best Supporting Actress – Feature Film: Anna-Mart van der Merwe -Poppie Nongena

Best Supporting Actor – Feature Film: Patrick Ndlovu – Knuckle City

Best Feature Film: Fiela se Kind

Lifetime Achiever Award: Thembi Mtshali-Jones

Youth Achiever Award: Thabo Welcome

Outstanding Person with Disability Contributor Award: Boitsheko Keabetswe Malebo Matlhage

Outstanding Provincial Contributor Award: Luzuko Dilima

Emerging Filmmaker Award: Vusi Africa Sindane

Best TV Presenter: Entle Bizana – Hectic on 3

Most Popular TV Soap/Telenovela: Imbewu

Enjoyed reading our story? Download BRIEFLY’s news app on Google Play now and stay up-to-date with major South African news!



[ad_2]

Source link

Follow US

Written by 

CEO Davis E Tabot is a dynamic, open-minded, Passionate Blogger, SEO expert, Media Personality, Talent Manager, Wordpress Website builder, Social media marketer and Founder of MCMG. e-mail Davis E Tabot via ceodavis@meetcameroonians.com

Worth Reading

Leave a Comment